Umów się na wizytę
tel. 61/848-14-10
kom. +48 503 198 958
Wiele osób zmaga się ze zgagą, bólem brzucha, nudnościami i wymiotami, uporczywym odbijaniem, uczuciem pełności, zaburzeniami łaknienia. Warto wiedzieć, że są to wskazania do przeprowadzenia gastroskopii. Jest to bezpieczne badanie, dzięki któremu można ocenić stan przewodu pokarmowego, wykryć rozmaite zmiany patologiczne, w tym nowotworowe. Gastroskopia służy do diagnozowania różnych schorzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy. Umożliwia również przeprowadzenie zabiegów i pobranie wycinków do badań.
Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, dzięki któremu możliwe staje się ocenienie stanu przewodu pokarmowego i wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Z różnych powodów mogą wystąpić zmiany patologiczne, które we wczesnym stadium nie powodują żadnych objawów, ale z czasem stają się źródłem rozmaitych schorzeń. Im wcześniej zostaną wykryte, tym lepiej, bo przekłada się to na dobre rokowania i zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Wykonanie gastroskopii zajmuje niewiele czasu i nie wiąże się to z dużym dyskomfortem dla pacjenta. Nie musi być on hospitalizowany ani przechodzić długiej rekonwalescencji. Badanie endoskopowe przewodu pokarmowego przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia w postaci endoskopu. Zostało ono zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiać w jak najmniej inwazyjny sposób zobrazowanie wewnętrznej powierzchni przewodu pokarmowego. Możliwe jest także pobranie wycinków, które służą do dalszej diagnostyki.
Pobrany materiał do badania może przykładowo służyć do wykonania testu ureazowego. Gastroskop umożliwia dokładne przyjrzenie się całemu przełykowi, żołądkowi, dociera nawet do dwunastnicy. Gastroskop ma postać elastycznej rurki o średnicy zaledwie 1 cm. Nowoczesne urządzenia są wyposażone nawet w mikrokamery, która zapewnia obraz wysokiej rozdzielczości, bardzo wyraźny. Pozwala to na dostrzeżenie drobnych szczegółów. Gastroskop podłącza się do komputera, do którego wysyła obrazy, następnie są one w nim przetwarzane i wyświetlają się na monitorze, dzięki czemu lekarz może wszystko obserwować w czasie rzeczywistym. Warto też wiedzieć, że budowa gastroskopu stwarza możliwości podawania powietrza w trakcie przeprowadzania badania. Umożliwiają to odpowiednie kanały, które pozwalają także na wprowadzenie do przewodu pokarmowego narzędzi służących do wykonania zabiegów i pobieranie wycinków błony.
Gastroskopia może być diagnostyczna lub lecznicza. W obu przypadkach badanie jest w pełni bezpieczne i nie wymaga podania znieczulenia. Przeprowadza się ją w warunkach ambulatoryjnych, dzięki czemu nie wymaga hospitalizacji. Gastroskopia w Specjalistycznym Centrum… jest przeprowadzana zawsze przez wykwalifikowany personel medyczny, z zastosowaniem wszystkich wymaganych procedur i zachowaniem najwyższego poziomu higieny. W zależności od celu, wyróżnia się gastroskopię diagnostyczną, czyli służącą do zdiagnozowania pacjenta, potwierdzenia schorzenia lub wykluczenia nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym lub gastroskopię leczniczą, podczas której wykonuje się odpowiedni zabieg. Podczas gastroskopii lekarz bardzo powoli przesuwa endoskop w przełyku, a następnie żołądku i dwunastnicy, dokonując oceny poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego. Dokonuje oceny morfologicznej błony śluzowej, sprawdza ruchomość i elastyczność ścian przewodu pokarmowego, obecność patologicznych zmian, np. polipów, torbieli, żylaków, guzów. Endoskopista podczas badania ocenia również podatność na insuflację, perystaltykę, zawartość płynową wewnątrz przewodu pokarmowego.
Za pomocą gastroskopii możliwe staje się wykrycie wielu schorzeń. Najczęściej służy ona do diagnozowania choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej przełyku/żołądka/dwunastnicy, choroby refluksowej, choroby nowotworowej. Jeśli w przewodzie pokarmowym dopiero rozwijają się patologiczne zmiany rakowe, nawet bez wyraźnych dolegliwości, to podczas gastroskopii można już je wykryć. Zdiagnozowanie we wczesnym stadium choroby nowotworowej sprawia, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia pacjenta, najczęściej można ją całkowicie wyleczyć. Jest to wobec tego skuteczny sposób na profilaktykę przeciwnowotworową. Szybkie wyeliminowanie nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym przeciwdziała wystąpieniu szeregu objawów chorobowych. Nie trzeba również sięgać po inwazyjne leczenie, które obciąża mocno organizm, osłabia pacjenta. Gastroskopia może być przeprowadzana profilaktycznie, w trakcie i po zakończeniu leczenia. Wykonuje się ją w celu stwierdzenia, czy zastosowane leczenie było skuteczne, udało się zahamować postęp choroby i wyeliminować patologiczne zmiany. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz będzie dokładnie wiedział, czy może już zakończyć leczenie, czy konieczne jest kontynuowanie terapii lub jest zmodyfikowanie. Gastroskopia służy do oceniania stopnia zaawansowania schorzenia, stosuje się ją również do zlokalizowania krwawienia w przewodzie pokarmowym.
Gastroskopia może przebiegać także z wykonaniem testu ureazowego. Test ureazowy bardzo często ma postać testu oddechowego i przeprowadza się go jeszcze przed przystąpieniem do głównego badania. Może być także wykonany w trakcie gastroskopii. Wykorzystuje się go do wykrycia ureazy, czyli enzymu wydzielanego przez bakterię helicobacter pylori. Jeśli znajdzie się ona w przewodzie pokarmowym, to wiąże się to z wystąpieniem stanów zapalnych. Obejmują one błonę śluzową zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. Helicobacter pylori jest też częstym powodem rozwoju choroby wrzodowej, z którym boryka się wiele osób. W celu przeprowadzenia testu oddechowego podczas gastroskopii konieczne staje się podanie pacjentowi specjalnego płynu za radioaktywnymi pierwiastkami. Nie należy się jednak tego obawiać pomimo groźnie brzmiącego składu. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla organizmu, nie występują żadne dolegliwości bólowe. Gastroskopia z wykonaniem testu ureazowego to bardzo skuteczna metoda diagnostyczna. Alternatywą dla podania płynu z radioaktywnymi pierwiastkami jest pobranie soku żołądkowego i zwilżenie nim materiału nasączonego mocznikiem. Pozwala to na wykrycie obecności ureazy w jeszcze szybszy sposób.
Gastroskopia może być wykonywana wraz z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego. Najczęściej przeprowadza się ją przy podejrzeniu zmian nowotworowych i obecności wrzodów w przewodzie pokarmowym. Pacjent nie musi jednak martwić się bólem, najczęściej niczego nie odczuwa podczas pobierania wycinka lub towarzyszy temu uczucie podobne do lekkiego uszczypnięcia. Gastroskopia terapeutyczna służy przede wszystkim do przeprowadzenia zabiegu polegającego na usuwaniu ciał obcych, które zostały połknięte przez pacjenta i utkwiły w przewodzie pokarmowym. Wykorzystuje się ją także do wyeliminowania polipów i patologicznych zmian w śluzówce. Gastroskopia terapeutyczna znalazła zastosowanie w tamowaniu krwawień wewnętrznych, umożliwia także przeprowadzenie zabiegu zamykania żylaków zlokalizowanych w przełyku. Gastroskopia jest niezwykle pomocna, jeśli doszło do zwężenia górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Profilaktyka jest najważniejsza, dlatego warto wykonać gastroskopię nawet w przypadku niepozornego bólu brzucha. Odczuwanie dolegliwości bólowych ze strony przewodu pokarmowego nie jest niczym normalnym. Może oczywiście świadczyć to o czymś niegroźnym, ale nigdy nie ma pewności, dopóki nie przeprowadzi się skutecznej diagnostyki. Wykonanie gastroskopii trwa zaledwie kilkanaście minut. Nie ma w tym niczego niebezpiecznego ani bolesnego. Nawet jeśli pojawi się dyskomfort, to jest on tylko chwilowy. Gastroskopia jest odpowiednia dla osób zarówno młodych, jak i starszych. Jeśli ktoś ma bardzo niski próg bólu lub odczuwa lęk gastroskopu, to może zdecydować się na zastosowanie znieczulenia.
Dostępna jest nawet możliwość podania narkozy, dzięki czemu nie odczuwa się zupełnie niczego. W znieczuleniu ogólnym pacjent jest całkowicie nieświadomy tego, co dzieje się z jego ciałem podczas przeprowadzania badania. Wiele osób bagatelizuje nawracający ból żołądka o różnym nasileniu, a może to wskazywać na jakieś schorzenie. Jego wczesne wykrycie pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Można liczyć na szybki powrót do zdrowia, uchronić się przed długotrwałym i kosztownym leczeniem, postępem choroby, z którym wiąże się wystąpienie szeregu dodatkowych objawów i pogorszenie jakości życia. Gastroskopia to niezwykle istotne badanie diagnostyczne w przypadku chorób przełyku, żołądka i dwunastnicy. Nie stanowi żadnego obciążenia dla organizmu.
Jest wiele wskazań do przeprowadzania endoskopowego badania przewodu pokarmowego. Warto zdecydować się na gastroskopię w przypadku odczuwania rozmaitych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Jeśli komuś doskwiera ból w jamie brzusznej niewiadomego pochodzenia, to warto przyjrzeć się temu bliżej. Czasem wynika to po prostu z niestrawności, ale może świadczyć o wrzodach, stanie zapalnym lub nawet zmianach nowotworowych. Nie powinno się tego bagatelizować. Im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości, w tym szybciej uda się je wyeliminować i powrócić do zdrowia. Osoby po 45. roku życia powinny profilaktycznie zapisać się na gastroskopię. Oczywiście młodsze osoby również mogą zdecydować się na endoskopowe badanie przewodu pokarmowego, jeśli zaobserwują u siebie jakieś niepokojące objawy.
Jednym ze wskazań jest anemia, z którą boryka się wiele osób, szczególnie kobiet. Nagła utrata masy ciała również wskazuje, że w organizmie może dziać się coś niepokojącego. Jeśli ktoś ma problemy z przełykaniem, sprawia mu to dyskomfort lub pojawiają się dolegliwości bólowe, to zaleca się wykonanie gastroskopii, aby dokładnie przyjrzeć się przełykowi. W przypadku podejrzenia wystąpienia krwawienia wewnętrznego, a dokładnie w górnym odcinku przewodu pokarmowego, wręcz wskazane jest przeprowadzenie gastroskopii. O krwawieniu świadczy przede wszystkim wystąpienie krwistych wymiocin, mogą w nich znajdować się elementy przypominające fusy. Stolec zmienia barwę na ciemniejszą, może być wręcz smolisty.
Wskazaniem do przeprowadzenia gastroskopii jest najczęściej podejrzenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jeśli pacjent zmaga się z dolegliwościami bólowymi, które są zlokalizowane w górnej części brzucha, nie ustępują przez kilka tygodni, to należy zgłosić się z tym do lekarza. Gastroskopia będzie wręcz wskazana do jak najszybszego wykonania, jeśli bólowi towarzyszą także dodatkowe objawy w postaci szybkiego chudnięcia, wymiotów, anemii, problemów z przełykaniem. Przyjmowanie niektórych leków sprzyja rozwojowi choroby wrzodowej. Oczywiście nie dochodzi do tego od razu, dopiero po długotrwałym zażywaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Istotne jest wobec tego stosowanie ich tylko przez krótki czas, ale niestety w praktyce pacjenci zażywają je długotrwale, aż w końcu pojawiają się u nich dodatkowe objawy wskazujące na rozwój kolejnego schorzenia. Gastroskopia będzie wskazana przy zaobserwowaniu u siebie symptomów charakterystycznych dla choroby refluksowej. Zmaga się z nią mnóstwo osób młodych i starszych. Jeśli nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną anemii, to zaleca się wykonanie gastroskopii. Przeprowadza się ją także kontrolnie u pacjentów, którzy borykają się z chronicznymi chorobami przewodu pokarmowego. Dotyczy to przede wszystkim osób, które od lat leczą się na chorobę refluksową przełyku, przebyły resekcję żołądka.
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do gastroskopii. Pacjent powinien zaprzestać spożywania jedzenia na przynajmniej 6 godzin przed wykonaniem badania. Na 3 godziny przed gastroskopią trzeba również zrezygnować z przyjmowania płynów, dotyczy to także czystej wody. Oczywiście każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Czasem przygotowanie do gastroskopii może wyglądać nieco inaczej, przykładem będą pacjenci ze spowolnioną perystaltyką przewodu pokarmowego. Kolejną kwestią jest przyniesienie ze sobą całej dokumentacji medycznej, z którą wnikliwie zapozna się osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie badania. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, szczególnie tych zażywanych regularnie. Muszą one zostać odstawione przed badaniem w odpowiednim momencie. Oczywiście niczego nie należy robić niczego na własną rękę, zawsze trzeba postępować zgodnie z ustaleniami lekarza.
Przed planowanym zabiegiem gastroskopii nie trzeba stosować żadnej specjalnej diety, chociaż zaleca się przedstawienie na posiłki lekkostrawne. Można w ten sposób uchronić się przed problemami gastrycznymi. Optymalny zakaz jedzenia obowiązuje na 8 godzin przed gastroskopią. Pojawia się jednak pytanie, kiedy będzie można coś zjeść po zakończeniu badania. Należy odczekać przynajmniej dwie godziny. Trzeba mieć na uwadze, że żołądek i przełyk będą zwykłe podrażnione, normalnym zjawiskiem jest także lekkie pieczenie w gardle. Nie stanowi to jednak przeszkody do spożycia posiłku, chociaż niektórym może przeszkadzać. Oczywiście wrażliwe osoby będą dotkliwiej odczuwać tego typu symptomy. W ich przypadku świetnie sprawdza się zaczęcie od posiłku w formie płynnej, przykładowo koktajlu lub zupy. Jeśli jednak nie będzie apetytu, to nie należy się zmuszać do jedzenia. Jeżeli komuś towarzyszy złe samopoczucie po badaniu, to lepiej poczekać, aż się ono poprawi i dopiero potem zjeść z przyjemnością coś smacznego. Nie zaleca się sięgać po tłuste i smażone pokarmy, to samo dotyczy produktów pikantnych, kwaśnych i słonych. Gorące posiłki również nie są wskazane, bo mogą nasilić objawy. Dobrym wyborem są ugotowane i przetarte warzywa, chude mięso. Jeść należy powoli, dokładnie przeżuwać każdy kęs.
Trzeba liczyć się z tym, że gastroskopia na terenie miasta Poznań zwykle nie jest zabiegiem osiągalnym „od ręki”. Terminy są dosyć trudno dostępne, zwłaszcza w większych miastach. Wielu pacjentów czeka w kolejce przez wiele tygodni lub nawet miesięcy. Można jednak przyspieszyć proces diagnostyczny dzięki prywatnej wizycie w ośrodku. Będzie to szczególnie istotne dla osób, które muszą skorzystać jak najszybciej z endoskopowego badania przewodu pokarmowego. Gastroskopia prywatnie Poznań to skuteczny sposób na ominięcie długich kolejek. Można relatywnie szybko otrzymać wolny termin. Często czas oczekiwania wynosi zaledwie kilka dni, co jest ogromną różnicą w porównaniu z paroma miesiącami w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Najczęściej pacjenci nie odczuwają dolegliwości bólowych podczas przeprowadzania gastroskopii, ale oczywiście każdy jest inny i u niektórych dyskomfort jest bardzo silny. Przy dużej wrażliwości na ból staje się to całkowicie zrozumiałe. Już samo wprowadzenie endoskopu do gardła może wywoływać odruch wymiotny, co bardzo utrudnia wykonanie badania. Niektórzy pacjenci mają nawet wrażenie, że nie mogą oddychać, przez co wpadają wręcz w panikę. Nieprzyjemne może być tak że przesuwanie wziernikiem w przewodzie pokarmowym. Na szczęście nie trzeba zmagać się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Dostępne jest znieczulenie miejscowe, które łagodzi przykre doznania. Przed przystąpieniem do gastroskopii pacjentowi spryskuje się tylną część gardła lidokainą. Oczywiście nie u każdego będzie to wystarczające.
Jeśli pojawi się silny strach, to warto zastosować sedację płytką. Polega to na podaniu dożylnym środków mających działanie rozluźniające. Pacjent jest świadomy, ale odczuwanie bólu zostaje mocno ograniczone. Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym Poznań nie jest oferowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Rzadko stosuje się sedację całkowitą w przypadku endoskopowego badania przewodu pokarmowego. Najczęściej dotyczy to małych pacjentów i osób, które nie współpracują z lekarzem. Trzeba też pamiętać o tym, że podanie narkozy wymaga udziału anestezjologa. Musi on kontrolować funkcje życiowe pacjenta. Po wybudzeniu jest on obserwowany przez pewien czas, aby wykluczyć wystąpienie działań niepożądanych. Jeśli nie ma takiej potrzeby, to lepiej nie decydować się na sedacja głęboką. Stanowi dodatkowe obciążenie dla organizmu i trzeba liczyć się także z poniesieniem wyższych kosztów.
Osoby decydujące się na wykonanie badania na własny koszt, czyli w prywatnym ośrodku, zainteresuje gastroskopia cena Poznań. Średnio trzeba zapłacić od 300 do 550 zł. Jest to relatywnie niska cena za kompleksowe badanie, które może wykryć szereg nieprawidłowości wewnątrz organizmu w małoinwazyjny i szybki sposób. Lekarz widzi wyraźnie już podczas wykonywania gastroskopii, czy w układzie pokarmowym znajdują się patologiczne zmiany, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na wyniki i ich interpretację.
Obecnie jest już nawet wykonywana gastroskopia ze znieczuleniem Poznań, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, wybudza się dopiero po zakończeniu zabiegu. Pomimo tego że endoskopowe badanie przewodu pokarmowego jest bezpieczne, to mogą wystąpić różne działania niepożądane po jego wykonaniu. Groźne powikłania zdarzają się jednak bardzo rzadko, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Każdy organizm reaguje inaczej, znajduje się w odmiennym stanie. Mogą pojawić się krwawienia, dotyczy to głównie badania z pobraniem wycinka do dalszej diagnostyki. Bardzo rzadko odnotowuje się przypadki perforacji ściany przewodu pokarmowego. Jeśli już do tego dojdzie, to niestety konieczne stanie się leczenie operacyjne. Niektórzy pacjenci uskarżają się na dolegliwości bólowe ze strony gardła lub brzucha. Mogą wystąpić także chrypka, kaszel, zdarzają się również nudności. Nie są to jednak niepokojące objawy, najczęściej ustępują one samoczynnie już po kilkudziesięciu minutach lub wcześniej. Pacjent odczuwa je tylko przez pewien czas tuż po wprowadzeniu gastroskopu, ale nie są one nasilone. Do lekarza należy zgłosić się w przypadku wysokiej gorączki, wymiotów, dreszczy, bólu w klatce piersiowej, obfitego krwawienia z odbytu, nasilonych kłopotów przełykaniem.
Do wykonania gastroskopii nie ma wielu przeciwwskazań ze względu na to, że jest badaniem bardzo bezpiecznym, mało inwazyjnym, nieobciążającym organizmu pacjenta. Oczywiście nie każdy będzie mógł skorzystać z endoskopowego badania przewodu pokarmowego. Nie jest ono przeznaczone dla kobiet ciężarnych. Jeśli ktoś miał niedawno zawał serca, to również nie może wykonywać gastroskopii. Przeciwwskazaniami są także niewydolność oddechowa oraz nieustabilizowane nadciśnienie. Choroby psychiczne mogą wykluczać z przeprowadzenia gastroskopii, wyjątkiem będzie wykonanie badania w znieczuleniu ogólnym. Każdy przypadek trzeba oczywiście rozpatrywać indywidualnie. Ostateczną Przeprowadza wywiad z pacjentem, dopytuje o stan zdrowia i przyjmowane medykamenty. Jeśli w przeszłości doszło do perforacji górnego odcinka przewodu pokarmowego, to zwykle nie wykonuje się gastroskopii. Do przeciwwskazań zalicza się również niewyrównaną chorobę wieńcową i ostrą niewydolność mięśnia sercowego.