Umów się na wizytę
tel. 61/848-14-10
kom. +48 503 198 958
Kolonoskopia jest badaniem, które przeprowadza się najczęściej przy podejrzeniu schorzeń ze strony układu pokarmowego. Można również wykonać ją profilaktycznie, dzięki czemu możliwe stanie się wczesne wykrycie nieprawidłowości, zanim dojdzie do rozwoju choroby. Kolonoskopia jest wskazana w przypadku starszych pacjentów, ale przeprowadza się ją także u dzieci. Można zdecydować się na jej wykonanie w prywatnym ośrodku, szczególnie jeśli istnieje zwiększone ryzyko zachorowania. Jest to badanie małoinwazyjne i zwykle bezbolesne, nie wymaga hospitalizacji. Istotne będzie odpowiednie przygotowanie się do kolonoskopii, znaczenie ma przede wszystkim oczyszczenie jelit z zalegających mas kałowych.
Kolonoskopia służy ocenie stanu jelita grubego. Jest to badanie, które umożliwia specjaliście ocenę błony śluzowej wyściełającej jelito grube. W przypadku metody tradycyjnej używa się kolonoskopu, czyli specjalnego urządzenia mającego postać elastycznej i miękkiej rurki. Jej długość może sięgać do nawet 2 m. Wprowadza się ją przez odbyt. Ocena jelit jest możliwa dzięki wyposażeniu endoskopu w niewielką kamerę, która przekazuje obraz na ekran. Podczas kolonoskopii można również pobrać materiał do badania hitopatologicznego lub przeprowadzić zabieg usunięcia polipów. Endoskopia jelita grubego jest metodą tradycyjną, trwa zwykle od 15 do 40 minut.
Dlaczego kolonoskopia Poznań Bamberski Dwór to dobry wybór?
Stan jelit jest niezwykle istotny, bo to właśnie w nich odbywa się wchłanianie składników odżywczych pozyskanych ze spożytego pokarmu. Bytują w nich drobnoustroje, które mogą być dobroczynne lub chorobotwórcze. Zaburzona flora bakteryjna to niestety prosta droga do rozrostu patogenów, przede wszystkim drożdżaków. Trzeba też pamiętać o tym, że w jelicie grubym może dojść do rozwoju komórek rakowych. Nowotwór złośliwy stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Warto wobec tego regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne, dzięki którym możliwe staje się wykrycie nieprawidłowości w jelicie grubym. Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia mogą uchronić przed poważnymi konsekwencjami. Nadal stosunkowo mało osób decyduje się na przeprowadzenie badania kolonoskopowego w ramach profilaktyki czyli przed wystąpieniem niepokojących symptomów. Nierzadko rozmaite schorzenia przebiegają przez długi czas bezobjawowo, nagle dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia uciążliwych dolegliwości.
Podczas przeprowadzania kolonoskopii można wykryć patologiczne zmiany i od razu je usunąć. Często wycina się polipy, które pomimo swojej łagodności mogą przekształcić się w raka jelita grubego. Kolonoskopię wykonuje się profilaktycznie raz na 10 lat. Wykrycie raka we wczesnym stadium daje duże szanse na całkowite wyleczenie. W Polsce każdego roku umiera na raka jelita grubego ponad 18000 chorych, a co czwarta osoba po 50. roku życia ma polipy. Podczas wykonywania kolonoskopii nierzadko następuje pobranie wycinka do badania histopatologicznego.
Kolonoskopia służy najczęściej jako badanie przesiewowe wykonywane profilaktycznie i we wczesnym stadium schorzeń jelita grubego. Może być narzędziem diagnostycznym przy schorzeniach układu pokarmowego, a za jej pomocą możliwe staje się wykrycie nieprawidłowości i rozpoznanie źródła problemu, wykonanie biopsji. Kolonoskopia jest pogłębioną diagnostyką, która służy do postawienia prawidłowej diagnozy oraz pozwala na wybranie metody leczenia. Wskazaniem do wykonania kolonoskopii są problemy z wypróżnianiem. Jeśli pacjent uskarża się na chroniczne biegunki lub zaparcia, mogą one również występować naprzemiennie, to powinien zgłosić się z tym do lekarza. Nieregularne wypróżniania lub towarzyszące temu dolegliwości bólowe są wskazaniami do przeprowadzenia endoskopii jelita grubego.
Krwawienia z jelit nie powinny być bagatelizowane, nawet jeśli wystąpią one jednorazowo. Może świadczyć to o jakichś nieprawidłowościach, dlatego doradzamy weryfikację celem wykrycia schorzenia. Krwawienia z jelita grubego mogą być objawem chorobowym. Wczesna diagnostyka pozwala na uchronienie się przed rozwojem schorzenia i pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie zmiany w wyglądzie oddawanego stolca, to również powinien umówić się na konsultację. Kał nie może mieć postaci zbitych grudek ani przypominać kształtem ołówka. Wiele osób boryka się z anemią wynikającą z deficytu żelaza, ona również jest wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii. Towarzyszący temu ból brzucha również jest powodem do niepokoju. Dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego o niejasnej przyczynie trzeba zgłaszać specjaliście. Kolonoskopię wykonuje się przy podejrzeniu raka jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna. W celach terapeutycznych służy do udrażniania zwężeń nowotworowych, usuwania ciał obcych, dekompresji jelita, znakowania zmian przeznaczonych do leczenia chirurgicznego.
Przygotowanie do kolonoskopii z użyciem preparatu o działaniu przeczyszczającym
Przy przygotowaniu do kolonoskopii kluczową kwestią jest opróżnienie jelita z mas kałowych,, dlatego zaleca się przyjęcie środków przeczyszczających. Oczywiście ich wybór nie powinien być przypadkowy. Jest kilka polecanych preparatów, bezpiecznych w użyciu. Ważne będzie to, aby przyjąć je zgodnie z zaleceniami, czyli w oparciu o ulotkę dołączoną do opakowania. Wystąpią biegunki, liczne wypróżnienia. Jest to jednak pożądane przed wykonaniem kolonoskopii. Dążyć należy do tego, aby ostatnie wypróżnienie miało płynną treść. Często wykorzystywanym środkiem przeczyszczającym jest Citrafleet. Należy przyjąć go w dwóch dawkach po 150 ml. Wystarczy wsypać zawartość saszetki do zimnej wody, mieszać dokładnie przez parę minut. Powstanie mętna zawiesina, którą należy od razu wypić.
Bardzo ważne jest to, aby po każdej przyjętej dawce preparatu Citrafleet zadbać o dobre nawodnienie organizmu. W tym celu można stosować wyłącznie niegazowaną wodę. Pacjent powinien w sumie wypić 4 l płynów, co należy podzielić na mniejsze dawki. Należy sięgać po szklankę wody co godzinę. Duże znaczenie ma to, w jakich godzinach będzie przeprowadzone badanie. Jeśli ma ono zostać wykonane w godzinach porannych, to należy przyjąć pierwszą saszetkę o 16:00, a drugą dopiero o 22:00. W przypadku badania w godzinach popołudniowych pierwszą saszetkę powinno się zażyć o 22:00, z kolei druga ma zostać przyjęta następnego dnia, czyli w dniu badania, o 6:00. Niektóre osoby decydują się na przeprowadzenie badania w godzinach wieczornych, czyli między 19:00 a 23:00. Wymaga to przyjęcia pierwszej dawki preparatu o 6:00, a druga saszetka musi zostać przyjęta o godz. 12:00.
Do kolonoskopii można przygotować się także za pomocą preparatu Fortrans. W przypadku badania wykonywanego w godzinach porannych należy przyjąć roztwór leku już dzień wcześniej, w godzinach popołudniowych. Godzina 15:00 będzie optymalna. Saszetkę rozpuszcza się w litrze wody, a w opakowaniu są cztery sztuki, więc w sumie pacjent powinien przyjąć 4 l płynów. Co kwadrans należy wypić szklankę roztworu aż do wypicia całego litra. Czasem zdarzają się nudności i jeśli będą one bardzo dokuczliwe, to można w jednym dniu wypić tylko 2 litry, po czym pozostałą część zostawić sobie na następny dzień. Ważne jest to, aby wypić te 2 l wcześnie rano w dniu badania. Możliwe jest dodanie do roztworu soku cytrynowego, co stanowi dla wielu duże ułatwienie. Pamiętać należy o tym, że po przyjęciu pierwszej szklanki z lekiem przeczyszczającym nie można już niczego jeść aż do przeprowadzenia kolonoskopii. Jeśli wystąpi potrzeba, to można wypić dodatkową ilość wody mineralnej lub słabej herbaty.
Do kolonoskopii należy się odpowiednio przygotować i trzeba to zrobić z większym wyprzedzeniem. Ograniczenia dietetyczne mogą być różne, w zależności od ośrodka, w którym ma zostać przeprowadzone badanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie się do zaleceń osoby, która ma wykonać kolonoskopię. Konieczne może być także odstawienie niektórych leków lub zmniejszenie stosowanej dawki. Wszystko to musi zostać omówione podczas wywiadu lekarskiego. Zgodnie z tradycyjnymi wytycznymi już na tydzień przed planowaną datą badania powinno się wprowadzić lekkostrawna dietę. Ma to na celu odciążenie układu pokarmowego. Zaleca się wykluczenie produktów o dużej zawartości tłuszczu, smażonych, wzdymających. Organizm potrzebuje kilku dni na strawienie przetworzonego jedzenia, zalega ono długo w przewodzie pokarmowym. Istotne jest także zmniejszenie podaży błonnika, który wypełnia jelita i pęcznieje w nich.
Należy na tydzień przed badaniem jeść mniej produktów zbożowych i zawierający włókna. Nie zaleca się sięgać po pestki i ziarna, w tym również owoce drobnopestkowe. Na 3 dni przed kolonoskopią trzeba jeszcze bardziej ograniczyć spożycie błonnika pokarmowego. Z jadłospisu powinny zniknąć surowe warzywa i owoce. Z kolei na dwie doby przed badaniem trzeba stosować dietę bezresztkową. Oznacza to, że nie mogą znajdować się w niej żadne produkty zawierające błonnik. Na dobę przed kolonoskopią zaleca się stosować dietę płynną. Konieczne jest także stosowanie środków przeczyszczających, które przepisał lekarz. Po ich przyjęciu nie można już niczego spożywać, należy ograniczyć się wyłącznie do płynów w postaci czystej wody niegazowanej i słabej herbaty.
Trzeba stosować się do wytycznych przekazanych przez lekarza, który będzie wykonywał kolonoskopię. Z kolei po przeprowadzeniu zabiegu pacjent powinien wstrzymać się z jedzeniem pierwszego posiłku przez co najmniej dwie godziny. Przez kolejne dni należy stosować dietę lekkostrawną. Podrażnionych jelit dla własnego komfortu nie należy nadmiernie stymulować. Wystrzegać trzeba się dań ciężkostrawnych, które zawierają sporo błonnika pokarmowego. Działa drażniąco na ścianki jelit, które po kolonoskopii mogą być nadwrażliwe przez pewien czas. Znaczenie ma również to, aby się nie przejadać. Można jeść częściej, ale mniejsze porcje.
Na badanie kolonoskopii pacjent może otrzymać skierowanie, dzięki czemu zostanie ono przeprowadzone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Muszą być jednak wyraźne wskazania do jego wykonania. Skierowanie może wypisać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub gastroenterolog. Pacjent decyduje o placówce medycznej, w której chce się poddać kolonoskopii. Warunkiem jest to, aby ośrodek miał podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W przeciwnym razie nie będzie można przeprowadzić badania bez dodatkowych kosztów. Trzeba liczyć się z tym, że kolonoskopia Poznań terminy są często odległe. Długa lista pacjentów oczekujących sprawia, że warto zainwestować w swoje zdrowie i wykonać badanie prywatnie. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które wymagają przeprowadzenia kolonoskopii w trybie pilnym.
W przypadku kolonoskopii wykonywanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czas oczekiwania na zabieg wynosi zwykle parę miesięcy, niekiedy nawet pół roku. Do kolonoskopii kwalifikują się osoby mające ukończone 50 lat, które nie wykonywały badania w ciągu ostatnich 10 lat. Mogą one liczyć na otrzymanie skierowania, nawet w przypadku braku wyraźnych wskazań, czyli bez wystąpienia niepokojących symptomów ze strony przewodu pokarmowego. Kolonoskopia prywatnie Poznań ułatwia szybsze znalezienie wolnego terminu. Czas oczekiwania może zostać skrócony do nawet kilku dni.
Bamberski Dwór oferuje badanie kolonoskopii prywatnie, w związku z czym nie ma potrzeby posiadania skierowania oraz długiego oczekiwania na badanie. Mając na uwadze najwyższe standardy obsługi badanie przeprowadzane są za pomocą nowoczesnego sprzętu oraz przez wykwalifikowaną kadrę lekarzy. Termin badania jest dostosowywany do oczekiwań pacjenta oraz możliwości personalnych ośrodka.
Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym Poznań nie jest standardem. Najczęściej podaje się tylko znieczulenie miejscowe w celu zminimalizowania dyskomfortu towarzyszącego pacjentowi podczas wprowadzania doodbytniczo endoskopu. Pacjent czuje, że rurka przemieszcza się w jelitach, ale nie sprawia mu to bólu. Podanie narkozy zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych działań niepożądanych. . Nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kolonoskopię przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym i większości przypadków pacjenci nie uskarżają się na dolegliwości bólowe. Towarzyszy im uczucie parcia na stolec i potrzeba oddawania gazów. Jest jednak możliwość przeprowadzenia endoskopii jelita grubego w znieczuleniu. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia stosuje się wyłącznie miejscowe znieczulenie błony śluzowej. Innym rozwiązaniem jest minimalna sedacja, czyli podanie pacjentowi dożylnie lub domięśniowo środka uspokajającego. Takie rozwiązanie może być bardzo pomocne w przypadku osób, które bardzo się stresują, odczuwają silne napięcie. W celu zwiększenia komfortu psychicznego sięga się po środki łagodzące. Z kolei głębsza sedacja służy uspokojeniu pacjenta i zredukowaniu dolegliwości bólowych.
Jeśli ktoś ma niski próg bólu, wpada w panikę w gabinecie lekarskim, można skorzystać z kolonoskopii pod narkozą. Konieczne staje się jednak skorzystanie ze wsparcia anestezjologa, który czuwa nad pacjentem podczas badania . Narkozę jest znieczuleniem krótkim dożylnym Jeśli ktoś decyduje się na kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym, to musi pamiętać o tym, że jest ona przeprowadzona na czczo. Do placówki trzeba przyjść z aktualnymi wynikami morfologii, elektrolitów, kreatyniny i układu krzepnięcia. Kolejnym etapem będzie wypełnienie ankiety anestezjologicznej, którą można przynieść w dniu badania już uzupełnioną. Po zakończeniu kolonoskopii przeprowadzonej w narkozie pacjent wymaga nadzoru lekarza lub pielęgniarki do czasu pełnego wybudzenia. Pozostaje on pod obserwacją personelu medycznego do momentu, kiedy bezpiecznie może opuścić ośrodek. Przez pierwsze dwie godziny po odzyskaniu świadomości nie można niczego pić ani jeść. Konieczne jest także powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn przez następną dobę, stąd konieczność obecność osoby towarzyszącej na czas powrotu do domu.
Jeśli ktoś zdecyduje się na przeprowadzenie badania na własny koszt, czyli w prywatnym ośrodku, to będzie interesowała go kolonoskopia cena Poznań. Wpływa na nią wiele czynników, przede wszystkim miejscowość, renoma ośrodka, rodzaj podanego znieczulenia, konieczność wykonania dodatkowych zabiegów. Średni koszt to od 650 do 1400 zł. Ceny są bardzo zróżnicowane, do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. Należy przygotować się na wydatek rzędu od 650 do 1400 zł. Do tej kwoty może trzeba będzie jeszcze dodć koszt ewentualnych badań dodatkowych tj. pobrania wycinka do badania histopatologicznego lub usunięcia polip-a/ów W celu poznania szczegółów warto skontaktować się z ośrodkiem wykonującym kolonoskopię.
Kolonoskopia jest bezpiecznym badaniem, mało inwazyjnym. Najczęściej nie występują żadne powikłania, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Każdy organizm reaguje inaczej, duże znaczenie ma również stan zdrowia pacjenta. Pomimo tego, że przeprowadzana jest kolonoskopia ze znieczuleniem Poznań, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu, to pojawia się większy lub mniejszy dyskomfort. Mogą wystąpić także różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej pacjenci uskarżają się na wzdęcia, uczucie pełności. Skutkiem ubocznym po kolonoskopii może być także ból brzucha. Nieprzyjemne objawy ustępują samoczynnie w ciągu kilkunastu godzin lub szybciej. W celu ich złagodzenia można sięgać po preparaty apteczne bez recepty. U niektórych pacjentów występuje biegunka, co wynika z podrażnienia ścian jelit. Nie jest to powodem do niepokoju, ale wymaga dalszej obserwacji organizmu. Jeśli wystąpi ostry ból brzucha, stanie się on twardy, bardzo napięty, to należy zgłosić się z tym do lekarza.
Niebezpiecznymi powikłaniami po kolonoskopii są krwawienia z odbytu, wysoka gorączka, domieszka krwi w kale. Smoliste, wręcz czarne stolce również nie są czymś normalnym i wymaga ta sytuacja porady lekarskiej. Tego typu symptomy mogą niestety wskazywać na uszkodzenia błony śluzowej jelit, czasem dochodzi także do jej perforacji. Skutkiem tego jest krwawienie, które trzeba zatamować. W przypadku perforacji jelit konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Jeśli została wykonana kolonoskopia zabiegowa, to ryzyko wystąpienia groźnych powikłań zwiększa się. U niektórych pacjentów pojawiają się także reakcje uczuleniowe na przyjęty lek. Zdarzają się rzadkie przypadki nieprawidłowej pracy układu krążenia lub układu oddechowego. Istnieje ryzyko niedokrwienia serca, zaburzenia jego pracy, nawet zatrzymania krążenia. Pacjent może zasłabnąć, zemdleć, dostać duszności lub nawet zapaści. Należy jednak od razu zaznaczyć, że tego typu powikłania zdarzają się bardzo rzadko. W celu zapobiegania im lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia kolonoskopii czy podania znieczulenia.
Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii. Nie każdy pacjent może poddać się temu zabiegowi, dlatego kluczowy staje się wyczerpujący wywiad lekarski. Jeśli ktoś ma zapalenie otrzewnej lub doszło do perforacji jelit, to nie wolno przeprowadzać endoskopii jelita grubego. Przeciwwskazaniami są także ostre zapalenie uchyłków jelita/okrężnicy. Kobiety ciężarne również nie powinny poddać się kolonoskopii. Przeciwwskazaniem będzie też tętniak aorty brzusznej, który osiągnął już większe rozmiary. Pacjenci po przebytej operacji w obrębie jamy brzusznej również nie mogą przez jakiś czas wykonywać kolonoskopii. Najpierw wszystko musi się zagoić. Jeśli ogólny stan zdrowia pacjenta będzie zły, to nie powinno się przeprowadzać tego typu badania.